Pečetění zubů

Pečetění zubů je preventivní zákrok, který má ochránit čerstvě prořezané stálé zuby před vznikem zubního kazu. Nejčastěji se jedná o první stálou stoličku v ústech dítěte – tedy o „šestku“. Pečetění je nebolestivá procedura, při níž se jamky a rýhy na kousací plošce zoubku vyplní hmotou podobnou bílé plombě. Tato pečeť pak zabrání tvorbě kazu.


Jaké jsou výhody pečetění?

Tato metoda umožňuje účinně a hlavně bezbolestně chránit zuby před zubním kazem, a ušetřit tak dítěti do budoucna nepříjemné zákroky a strach ze zubaře. Při pečetění nedochází k zásahu do vlastního zdravého zubu, pečetidlo je pouze nalepeno na jeho povrch, který se mírně zdrsní. Pokud takto vhodným materiálem hluboké jamky a rýhy zapečetíme před bakteriemi a cukrem, stane se povrch zubu snadno čistitelným. Pečetění zubů zvažujeme při vyšší kazivosti a při hlubokých jamkách a rýhách na kousacích ploškách stálých zubů. Pravidelné kontroly kvality pečetících výplní jsou nezbytné, aby bylo jejich poškození včas odhaleno a opraveno.

Fluoridace zubů v ordinaci

Působením kyselin z bakterií se poškodí sklovina a kaz pokračuje směrem k zubní dřeni. Ordinační čili profesionální fluoridace je jednou z možností obrany proti zubnímu kazu stálých zubů u dětí.

Jak probíhá fluoridace zubů v ordinaci?

Po dokonalém vyčištění chrupu zvláštním kartáčkem se na zuby aplikuje koncentrovaný fluoridový gel, který se nechá působit na povrchu vyčištěných zubů po dobu několika minut.

Jaké jsou výhody fluoridace zubů v ordinaci?

Tento zákrok je zcela bezbolestný a je vhodný téměř pro všechny pacienty(výjimkou je např. prokázaná alergie na fluor). Fluoridace u dětí je po dohodě s rodiči (podle odhadu příjmu fluoru v potravě) je možné doporučit navíc užívání fluoridových tablet jako domácí prevence.

Příspěvek na zákrok pro klienty VOZP

Klienti VOZP mohou u své pojišťovny dle jejich podmínek získat příspěvek až 300 Kč.